Vuoden 2019 ranking järjestelmä pysyy samankaltaisena kuin vuonna 2018. Sporting-lajien rankingissa on yhdistetty sporting-, compak sporting- ja english sporting -lajit yhdeksi rankingiksi. Kaikki kilpailut ammuntaan ns. ratakompensaatioperiaatteella.
Rankingkilpailuiksi on hyväksytty kilpailut, jotka järjestäjät ovat hakeneet haulikkojaostolta ennen ensimmäistä ranking kilpailua. Kuten aiemminkin, ohjaavina kilpailuina on lajien SM kilpailut. Tasatuloksissa rankingin loppusijoituksen määrää Sporting SM-kilpailu.
Sarjajako rankingissa on seuraava: N, Y, Y17, Y20, Y56, Y66 ja Y73. Kaikissa ranking –kilpailuissa täytyy olla mukana edellä mainitut sarjat. Voittajat palkitaan seuraavan jaottelun mukaisesti: Naiset (N), Yleinen (Y), Juniorit (Y17 ja Y20), veteraanit (Y56, Y66 ja Y73).
Tuloksen laskeminen
Sporting-lajien kilpailuissa käytetään rata kompensaatiota ja osumaprosentti lasketaan verraten kilpailun parhaan tuloksen ampuneeseen ampujaan. Parhaan tuloksen ampujan osumaprosentti on aina 100 %. Esimerkiksi: kilpailussa on 200 kiekkoa ja paras tulos on 175, silloin kilpailija, jonka rikottujen kiekkojen määrä on 160, osumaprosentti lasketaan (160/175)*100=91,43 %. Tulos lasketaan kahdella desimaalilla.
Huom! PM, EM, MM kisoissa % lasketaan myös sarjan voittajan tulokseen EI parhaaseen suomaiseen tulokseen verraten.
Mitkä kilpailut lopputulokseen
Edellisen laskutavan mukaisesti Ranking lopputulokseen lasketaan kaksi SM kilpailua + kaksi parasta muista kilpailuista. SM Sporting-kilpailu on tasatuloksissa määräävä. SM kilpailut voivat olla myös kaikki laskennassa mukana jos parhaat tulokset niihin ovat osuneet. Lopullinen ranking tulos lasketaan kilpailuiden osumaprosenttien yhteen laskettuna summana. Esim. (92%+88%+96%+100%=376%)
Vuoden 2019 Ranking kisat:
Kisa 1 | HW Compak, JSF, 200 kiekkoa |
Kisa 2 | SM Sporting, TorSA, 200 kiekkoa |
Kisa 3 | SM Compak, OMAS, 200 kiekkoa |
Kisa 4 | SM ESP, JSF |
Kisa 5 | Midnight Open, TorSA, 200 kiekkoa |
Kisa 6 | Sporting, JSF, 200 kiekkoa |
Kisa 7 | EM Sporting, Unkari, 200 kiekkoa |
Kisa 8 | MM Sporting, Englanti, 200 kiekkoa |
Kisa 9 | EM Compak, Kreikka, 200 kiekkoa |
Kisa 10 | MM Compak, Unkari, 200 kiekkoa |
Kisa 11 | Sorsa Sporting, Tornio, 200 kiekkoa |
Kisa 12 | SA Fitasc Sporting, 125 kiekkoa |